czwartek, 2 sierpnia 2012

Happy Raksha Bandhan czyli bratersko siostrzane święto.


Dzisiaj obchodzimy w Indiach Hinduskie święto Raksha Bandhan lub Rakhi, na południu Indii nazywany też Rakhi Purnima. Festiwal jest przede wszystkim przestrzegany przez hindusów i sikhów, choć niektóre inne wspólnoty również  świętują.
Polega na tym, że siostra zawiązuje  dzisiaj wyhaftowaną nitkę wokół nadgarstka brata, jest to symbol, talizman, który ma zapewnić mu pomoc bogów. Jednocześnie siostry modlą się o długowieczność i szczęście dla swoich braci. Oni, z kolei przyjmując taki talizman, zobowiązują się chronić i dbać o swoje siostry. Ta symboliczna nić ma zacieśnić więzi między braćmi i siostrami, piękny zwyczaj.  Jest to też powód do gościny i spotkań rodzinnych.
Nawet nasza znajoma Rupali, która ze względu na decyzje o małżeństwie z  Amerykaninem musiała zerwać kontakty z rodziną, pokazała mi wczoraj haftowane nici dla swoich braci. Będzie dzisiaj modlić się za nich i chce im przekazać talizmany.
Święto Raksha Bandhan, według legendy związane jest z historią  Aleksandra Wielkiego. Kiedy to  najechał Indie w 326 r. pne, jego żona Roxana wysłał świętą nić do Puru, prosząc go, aby oszczędził jej męża w walce. Zgodnie z tradycją, król Puru  uznawał święto rakhi.  Na polu bitwy, kiedy to miał zadać ostateczny cios Aleksandrowi,  rzekomo spojrzał na rakhi na własnej ręce i powstrzymał się.
Inne ciekawe święto hinduskie obchodziliśmy w czerwcu. Nazywane jest Vat Purnima lub Vat Sawitri Puja i obchodzone jest w czasie pełni księżyca.
W tym dniu zamężne hinduskie kobiety odprawiają uroczystości, które maja zapewnić ich mężom pomyślność i szczęście. Ten festiwal jest powszechnie obchodzony w Gujarat, Maharasztra i niektórych częściach południowych Indii.
Tym razem tradycja mówi, że bogini Savatri, żona Satayana, modliła się pod drzewem Vat o to aby bogowie przewrócili jej zmarłego męża do życia i tak się też stało. Na pamiątkę tego, wszystkie żony powinny najpierw pościć cały dzień (nawet picie wody jest zakazane), potem należy obwinąć nicią drzewo 7 razy dookoła i odprawić puję czyli modlitwę w intencji męża, co zapewni mu dobrobyt i pomyślność.
Hindusi kochają festiwale. Kiedyś policzyliśmy, że w ich kalendarzu oprócz niedziel, na czerwono zaznaczonych jest ponad 30 dni wolnych (dla porównania w naszym kalendarzu około 10). Oprócz świąt państwowych są festiwale wszystkich religii hinduskie, muzułmańskie, chrześcijańskie, buddyjskie czy np. urodziny jakiejś ważnej osoby. Świętuje się nie tylko w dni wolne od pracy, np Raksha Bandhan to dzień pracujący. Uroczystości obchodzone są czasami w całym kraju np. Dzień Niepodległości (15 sierpnia), święto Diwali czy Dasera, albo lokalnie w niektórych stanach jak Święto Holi szczególnie hucznie świętowane w Radżastanie.
Są to często festiwale ruchome a ich daty ustala się na podstawie faz księżyca. Np. dzisiaj 2 sierpnia życzenia dla sióstr i braci mają podobno szczególną moc. Z tej to okazji przesyłam moich kochanym siostrom życzenia wszystkiego co najlepsze.

4 komentarze:

  1. A siostra za siostre też moze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewno że może, tylko nie wiążą sobie sznureczków;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki siostro. Tobie tez wszystkie co najwspanialsze :)

    OdpowiedzUsuń