poniedziałek, 21 grudnia 2015

Tajskie “Stonehenge”

Zastanawia mnie dlaczego w wielu miejscach na świecie, oddalonych od siebie tysiące kilometrów, odnajdujemy te same lub podobne konstrukcje czy budowle archeologiczne. Na przykład piramidy. Ludzie, którzy tworzyli piramidy w Egipcie nigdy nie spotkali się z twórcami piramid w Meksyku, Gwatemali czy Peru. Różniło ich nie tylko tysiące kilometrów odległości, ale i zupełnie innych czas, w którym żyli, inna religia, kultura, wszystko inne ;-) 
A jednak wpadli na ten sam pomysł, żeby stworzyć coś co się pnie wysoko w górę i ma kształt piramidy, dodatkowo ma być świątynią lub grobowcem.
Takie specyficzne deja vu miałam będąc w Historycznym Parku Phu Phrabat, oglądając kamienne kręgi. Oczywiście nie takie wielkie jak słynne Stonehenge, ale pomysł ten sam. 

Stonehenge powstało jako symbol pokoju i zjednoczenia .  Krąg kojarzył się z dobrą energią, byciem razem, w grupie. A kamienie w kręgu ze stabilnością, czymś trwałym, wiecznym. Okazuje się, że być może podobne skojarzenia mieli ludzie żyjący 2 -3 tysiące lat temu na terenie obecnej Tajlandii, kiedy tworzyli podobne kamienne kręgi.  Zobaczcie jak wiele łączy gatunek ludzi, mimo tak wielu różnic J 
Pewne wartości są nadrzędne, niezależnie od wiary, miejsca gdzie żyjemy i kiedy żyjemy. Wszyscy pragniemy być razem i żyć w pokoju. I tego Wam życzę  przed nadchodzącymi świętami ;-)


PS. Historyczny Park Phu Phrabat znajduje się koło Udon Thani. Park znany jest nie tylko z kamiennych kręgów, ale również z 'grzybowych' formacji skalnych, które powstawały w naturalny sposób przez wymywanie miększych pokładów. Podobne 'grzybki' skalne oglądaliśmy już w Phu Pha Thoap National Park koło Mukdahan oraz Pha Team National Park  w Khong Chiam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz