środa, 2 stycznia 2019

Czy wiecie jaki rok rozpoczęliśmy?

Pytanie wydaje się tak proste, że aż głupie.
Tymczasem okazuje się, że wszystko jest względne i zależy od tego w jakim kraju jesteśmy. Nie wszędzie rozpoczęliśmy rok 2019, co więcej w niektórych krajach jeszcze wcale nie było Nowego Roku.
Rodzimy się i wychowujemy w jakimś świecie, w jakiejś rzeczywistości i wydaje nam się, że tak jest wszędzie. Z czasem dowiadujemy się, że są ludzie którzy mówią innym językiem, inaczej wyglądają, wierzą w innego Boga, mają inną godzinę, ale jakoś nadal myślimy, że co jak co, ale rok to mamy wszędzie taki sam.



TAJLANDIA
Przyznaję, że dopiero mieszkając w Tajlandii dowiedziałam się, że oni mają 2562 rok (taki właśnie się zaczął), oglądając tajskie nagrobki coś mi nie pasowało z datami urodzenia i śmierci;) Okazało się potem, że nawet przy zakładaniu konta bankowego Pani przeliczała na kalkulatorze nasze daty urodzenia, żeby podać według ich kalendarza. A dzieci w szkole podając rok urodzenia mówiły np. 2545.


Kalendarz buddyjski (liczony od daty śmierci Buddy) jest urzędowo obowiązujący i we wszystkich dokumentach, datach ważności na produktach spożywczych, dziennikach szkolnych podaje się tajski rok. Tajski Nowy Rok nazywany Songkran wypada w kwietniu i jest ruchomy. Obchodzony jest bardzo hucznie, chociaż 31 grudnia też świętują. Aby dopasować się do systemu światowego datę zmieniają 1 stycznia, czyli mają już 2562 rok, ale Nowy Rok będzie dopiero w kwietniu.

CHINY
W Chinach właściwe nie obchodzi się 'naszego' Nowego Roku, chociaż data w kalendarzu się zmienia. Jeżeli już świętują to w domach, z rodzinami, na ulicach było cicho i spokojnie, żadnych petard i sztucznych ogni. Za to 5 lutego, kiedy wypada Chiński Nowy Rok będzie szaleństwo, to najważniejsze święto tutaj.


Według chińskiego kalendarza mamy 4177 rok, (liczony jest od panowania jakiegoś ważnego cesarza). W praktyce nie używa się tej daty, niektórzy Chińczycy nawet jej nie znają. Rozpoczął się więc rok 2019, ale na świętowanie Nowego Roku jeszcze czekamy.

Co jeszcze ciekawe jak pytam Chińczyka kiedy ma urodziny to podaje mi dwie daty, jedna liczona według lat księżycowych, druga według naszego kalendarza gregoriańskiego, czyli lat słonecznych.

IRAN
W tym roku naszego sylwestra spędzaliśmy w bardzo międzynarodowym gronie. Byli Chińczycy, Jemejczyk,  Ekwadorczycy, Irakijczyk, no i Polacy. Pytałam więc z ciekawości jaki rok macie u was i kto z was tak naprawdę dzisiaj świętuje Nowy Rok.





Dowiedziałam się, że w Iranie właśnie zaczął się 1397 rok, data w kalendarzu się zmieniła 
1 stycznia, ale Nowy Rok będzie dopiero w marcu. Kalendarz perski, zwany też irańskim obowiązuje również w Afganistanie. Data 1397 rok jest urzędowo stosowana we wszystkich dokumentach, a na przykład tydzień zaczyna się u nich w sobotę, a kończy w piątek.
Datowanie w tym kalendarzu związane jest z 'Wielką Emigracją' proroka Mahometa z Mekki do Medyny. Wydawało by się więc, że wszystkie kraje muzułmańskie powinny mieć ten sam kalendarz, ale niee ... Żeby było bardziej skomplikowanie to ten perski liczony jest według lat słonecznych, a kalendarz muzułmański według lat księżycowych.

PAKISTAN
Więc w Pakistanie rozpoczęli 1440 rok, również liczony od 'Wielkiej Emigracji proroka Mahometa', tylko wyszło im inaczej bo liczą według faz Księżyca. A nowy dzień zaczyna się u nich wraz ze wschodem słońca, a nie o północy. Więc tak odliczana i wyczekiwana 12-sta przestaje być ważna.



KALENDARZ GREGORIAŃSKI
Na szczęście kalendarz gregoriański, według którego rozpoczęliśmy rok 2019 obowiązuje w większości krajów na świecie, nawet tam gdzie nie wierzą w Jezusa.
Dla podtrzymania tradycji w niektórych krajach przyjmują podwójne datowanie, czyli nieoficjalnie mają inny rok i inny dzień świętowania Nowego Roku.

IZRAEL
Tak właśnie jest w Izraelu gdzie wszystkie święta żydowskie obchodzone są według kalendarza hebrajskiego, który rozpoczął rok 5779.

INDIE
Mają kilka nieoficjalnych kalendarzy np. liczony według Ery Śaka daje rok 1940, jest też inny liczony od śmierci Kriszny, ale to wszystko tylko tradycja, oficjalnie nie ma większego znaczenia. Indie hucznie świętują 'nasz' Nowy Rok, czego doświadczaliśmy mieszkając w Mumbaju - niebo błyszczało od sztucznych ogni.



KOREA PÓŁNOCNA
Ciekawostką jest również Korea Północna, gdzie, jak żeby inaczej, świat rozpoczął się w dniu narodzin Kim Ir Sena w 1912 roku, więc mają teraz rok 107.
Kalendarz dżucze używany jest na równi z kalendarzem gregoriańskim i na dokumentach podaje się zazwyczaj dwie daty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz