poniedziałek, 1 maja 2017

BIAŁA ŚWIĄTYNIA W CHIANG RAI po raz drugi.

Pierwszy raz zwiedzaliśmy Białą Świątynię w 2010 r. i już wtedy wiedziałam, że muszę tu kiedyś wrócić.
Naczytałam się jakiś czas temu jak to świątynia się rozwija i powiększa, przyszedł więc czas, żeby sprawdzić jak bardzo zmieniła się przez te 7 lat. Co prawda z naszego Roi et to prawie 900 km więc zaplanowaliśmy wielką samochodową wyprawę na północ - połączenie wspomnień z poznawaniem i odkrywaniem nowych miejsc.
Jedną z atrakcji, którą z przyjemnością zobaczyliśmy po raz kolejny była właśnie BIAŁA ŚWIĄTYNIA Wat Rong Khun w Chiang Rai - prawdziwe cacuszko, które naprawdę zachwyca. Warto przyjechać tutaj chociażby tylko dla tej atrakcji.
Biel jest nietypowa dla tajskich świątyń, przeważnie 'kapią' one złotem i czerwienią. Biała świątynia jest nie tylko biała, ale też srebrna i pokryta szkiełkami, które odbijają słońce, to wszystko powoduje, że całość błyszczy 'niebiańsko'. Daje to niesamowite wrażenie, wręcz bajkowe.W 2010 roku, jak widać na zdjęciu górnym, główny (i wtedy jedyny) budynek był nadal obstawiony rusztowaniem, a do środka  nie dało się wejść, można było tylko zajrzeć i zobaczyć  osoby malujące detale na ścianach. Tym razem mogliśmy już podziwiać ich dzieło.
Co prawda w środku świątyni nie można robić zdjęć, ale Rajski z ukrytej kamery coś pstryknął. Detale przypominają, że na świecie czai się zło, przyjrzyjcie się sami, wojny, wybuchy i palące się WTC, ale jest też Minionek i Superman:


Nie ma co żałować zdjęć w środku, bo najpiękniejsze jest na zewnątrz:Zaskoczyło mnie jak wiele dodatkowych budynków powstało i nadal powstaje wokół, to już nie jest
jedna świątynia, ale cały wielki kompleks. Za główną świątynią widać następny budynek, którego dach jest dopiero przyozdabiany detalami.
Twórca i projektant tego dzieła Chalermachi Kositipat twierdzi, że rozbudowa potrwa jeszcze 80 - 90 lat. Jego plany robią wrażenie, warto będzie odwiedzić to miejsce za kolejne 7 lat ;)
Co tu dużo opowiadać, zobaczcie na zdjęciach, a kiedyś może w realu;)
Do niedawna w tej świetlistej bieli wyróżniał się jedyny złoty budynek - ubikacja, stała się wręcz znana jako 'złoty kibelek w białej świątyni:


Tym razem złotych elementów przybyło, a w tle widać, że powstaje następny:


Niebiańska biel powoduje, że możemy poczuć się jak w raju, ale wchodząc do świątyni artysta pokazuje, że nie wszyscy się tam dostaną, są też ręce wyciągnięte do góry, jakby z otchłani piekielnych:


A wokół się czają się demony:
Tradycyjnie można też podpisać się na pamiątkę (za jedyne 30 B), a twój listeczek zawiśnie wśród tysiąca innych na suficie:


I jeszcze trochę świetlisto białych detali, nacieszcie oko ;-)
Można poczuć się królewsko ;-)2 komentarze:

  1. Przepiękne miejsce! Mam nadzieję, że kiedyś tam pojadę :@

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko przed tobą, marzenia trzeba realizować ;-)

      Usuń