poniedziałek, 5 października 2015

JEDZIEMY NA BALI :-)

Właśnie skończyliśmy pierwszy semestr tego roku szkolnego i zaczynamy wakacje. W tym roku jedziemy do Indonezji, chcemy zobaczyć Bali i Lombok. Nasz znajomy z pracy też jedzie na Bali, na 6 dni do Kuty, ma już zarezerwowany hotel i ze zdziwieniem reaguje gdy mówimy, że my jedziemy na 17 dni i nie będziemy nic rezerwować bo nie wiemy gdzie dotrzemy w danym dniu ;-)
Tym właśnie różni się nasz wyjazd od typowych turystycznych wyjazdów. W ten właśnie sposób powstają różne opinie o Bali. Nasz znajomy zapewne stwierdzi, że Bali to bardzo turystyczne, tłoczne miejsce, z pięknymi plażami, restauracjami  i hotelami, ale strasznie męczące pod względem ilości naciągaczy, sklepikarzy i taksówkarzy, którzy chcą zarobić na ‘białym’.

My, mam nadzieję, zobaczymy inne Bali: małe wioski, rozległe pola ryżowe, kręte górskie uliczki, górujący nad wyspą wulkan Gunung Agung, czarne plaże na północy wyspy oraz mnóstwo większych i mniejszych świątyń z elementami niezwykłej mieszanki hinduistyczno animistycznej. A Kute będziemy omijać szerokim łukiem J
Wyczytałam gdzieś, że w balijskiej kosmologii południe jest kierunkiem najbardziej nieczystym, może dlatego Balijczycy tą część wyspy przeznaczyli dla turystów. Na południu znajdują się najbardziej turystyczne ośrodki Kuta, Sanur, Nusa Dua, więc wszyscy jadący z biurem podróży trafią właśnie tutaj. Wiecie, że w Kucie w dawnych czasach była kolonia trędowatych oraz targ niewolników, czyli miejsce od którego Balijczycy chceli się odizolować.
Obecnie na południu wyspy rządzi pieniądz i trwają niekończące się spory o wpływy, ciągle powstają nowe hotele, restauracje, sklepy więc korupcja kwitnie. Przeciętny turysta oczywiście nie widzi tego wszystkiego, widzi natomiast, że jest egzotycznie, pięknie, cudownie, szerokie plaże i najlepsze miejsca do surfowania.

Im dalej na północ tym mniej turystycznie i bardziej ‘balijsko’... i tam wszędzie chcemy dotrzeć J

7 komentarzy:

 1. Zycze udanego urlopu w Indonezji,cudownych podrozniczych przezyc...do spotkania ,Grazynka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;-) Jak się spotkamy to wszystko opowiemy ;-)

   Usuń
 2. Wow, już czuję ekscytację! Czekam na zdjęcia i opisy! Bawcie się dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiamy z Bali ;-) Zdjęcia i opisy już się szykują, ależ tu pięknie ;-)

   Usuń
 3. Trafilam tu przez przypadek i bardzo mi sie podoba Wasz blog. Pozdrawiam, zycze udanego urlopu i niezapomnianych wrazen. Kasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Kasiu!
   Cieszymy się, że do nas zaglądasz i pozdrawiamy z egzotycznego Bali ;-)

   Usuń
  2. Czekam na fotki. Pozdrawiam z Toronto. Bawcie sie dobrze.

   Usuń