niedziela, 6 stycznia 2019

Impreza pierogowa.

Wiecie, że Chińczycy uważają, że to oni wynaleźli pierogi. Potem sztuki lepienia nauczyli inne ludy wedrujące szlakiem jedwabnym i tak ta umiejętność rozniosła się po całym świecie.

Może to i prawda.
>> Biorąc pod uwagę, że Chiny istnieją od 5000 lat to jak tu się równać z historią Polski. Pewno te pierogo lepili dużo szybciej niż my;)
>> Druga sprawa to rzeczywiście pierogi są jednym z ulubionych dań Chińczyków, mają nawet Dzień Pieroga (w zimowe przesilenie), jest to tradycyjna potrawa spożywana podczas Chińskiego Nowego Roku (szczególnie w północnej części kraju). W części Chin gdzie mieszkamy częściej jada się pierogi i makaron niż ryż.
>> Trzeba też przyznać, że przebijają nas w rozmaitości pierogowej.# DIM SUM to małe azjatyckie przekąski - między innymi chińskie pierożki. Pierożki dim sum mogą być smażone na oleju lub gotowane na parze, z nadzieniem z wieprzowiny, kurczaka, krewetek lub warzyw, a także przybierać różnorodne kształty: sakiewek, uszek czy przypominające polskie pierogi.

Te akurat jedlismy w Malezji.

# JIAO ZI - pierogi gotowane na parze. Mają zupełnie inny smak od polskich pierogów z mięsem, mimo że w przypadku jednych i drugich używa się niemal tego samego ciasta z mąki pszennej i farszu (najczęściej z mięsa wieprzowo-wołowego). Nie chodzi tu nawet o gotowanie na parze. Chińskie pierożki są znacznie bardziej wyraziste w smaku od naszych, a to za sprawą drobno posiekanego czosnku, pora, szczypiorku lub kapusty dodawanego do farszu. Przyrządza się je na bambusowym koszyku.# WONTON - Pierożki podawane w zupach. Często jadaliśmy je również w Tajlandii. Tradycyjnie nadzienie sporządza się z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg, oleju sezamowego i sosu sojowego.

Wonton soup 

MIĘDZYNARODOWE PIEROGI
Podróżując po świecie można się zaskoczyć jak bardzo są popularne. Różnią się farszem, sposobem lepienia, wielkością, mąką z której wyrabia się ciasto, mogą być gotowane w wodzie, na parze lub smażone, ale zawsze chodzi mniej więcej o to samo, czyli zawinąć trochę mięsa i warzyw w ciasto.

>> Nawet indyjska SAMOSA to nic innego jak odmiana pieroga.>> W Nepalu zajadaliśmy się tybetańskimi pierożkami nazywanymi MOMO, najczęściej z nadzieniem z miesa wołowego, ale mają oczywiście dużo innych odmian.>> Nasi wschodni sąsiedzi mają kilka odmian pierogowych, np. gruzińskie KOŁDUNY, czy rosyjskie oraz ukraińskie WARENIKI.

>> A włoskie malutkie RAVIOLLI czy TORTELLINI to też przecież pierożki, takie nasze uszka.
Zapewne jest dużo więcej rodzajów i nazw, których nawet nie znam.

IMPREZA PIEROGOWA
O dużej popularności pierogowej przekonałam się przypadkiem na naszej imprezie w Tajlandii, która przerodziła się w pierogowe party. Mieliśmy tam taki zwyczaj, że spotykaliśmy się ze znajomymi z różnych krajów i wspólnie gotowaliśmy, każdy miał robić coś typowego dla swojego kraju. Jedno z takich spotkań odbywało się w gronie chińsko - japońsko - tajsko - brytyjsko - polskim.
Już nie pamiętam kto wymyślił, że będzie robił pierogi. Okazało się, że wszyscy znamy tą potrawę i każdy potrafi lepić, tylko ma inne sposoby lepienia. W ten sposób powstało dużo odmian pierogowych i każdy się chwalił jak je robi, co daje do środka i jak je gotuje/piecze. Taka żywa lekcja kulinarna :)

Panowie czekają, a dziewczyny lepią.
Ciekawe kto rozpozna Chinkę, Japonkę i Tajkę?
Na stole, oprócz międzynarodowych pierogów, był bigos, tajski Tom Kha Gay i żeberka robione po chińsku.Ciekawe w jakim kraju na świecie jedliście odmiany pierogowe i które wam najbardziej smakowały?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz